שחיקת סחוסארטריטיס, היא מחלה ניוונית של המפרקים הגורמת לכאבים עזים, לנפיחות ואפילו לאובדן יכולת תפקוד המפרקים. גם פעולות פשוטות, כמו עלייה במדרגות או כניסה למכונית, גורמות סבל רב. לרוב, המחלה היא כרונית והיא הולכת ומחמירה עם הזמן. תהליך שחיקת סחוסים - ארטריטיס מוגדר כתהליך ניווני (דגנרטיבי) מכיוון שלא ניתן לעצור אותו. זהו תהליך שמיום שהתחיל הוא מתקדם בקצב מהיר בהתאם לסיבה שגרמה לתחילת שחיקת הסחוס ארטריטיס. כאשר הסחוס נשחק, נוצר עיוות במבנה המושלם של המפרק, חלקיו אינם תואמים יותר זה לזה והשחיקה הולכת וגוברת עד שמתגלה העצם שמתחת לסחוס. העצם, שבדרך כלל מסוגלת לחדש את עצמה, גורמת להגברת הנזק על ידי עיבוי של קליפתה שמתחת לסחוס, יצירת חסרים בתוכה (ציסטות), ויצירת זיזים (אוסטיאופיטים). מה שגורם לכאב הנוראי ולטווחי התנועה המצומצמים.

שחיקת סחוס, הגורמים

הגורמים לשחיקת סחוסים הינם רבים ומגוונים שעיקריהם: 


1. גנטיקה (תורשה)
2. גיל
3. פעילות ספורטיבית ומאומצת של המפרק לאורך זמן.
4. משקל יתר
5. מחלות הגורמות לארטריטיס משני

שחיקת סחוס, הסימפטומים

כאב, הגבלת תנועה, אי-יציבות המפרקים ועיוותים של מבנה העצם.

מי הם הסובלים משחיקת סחוס?

שחיקת הסחוס ארטריטיס היא מחלה נפוצה מאוד. בעשור הרביעי לחיי אדם לכ-40% מהאוכלוסייה יהיו סימני שחיקת סחוס בצילום הרנטגן. בגיל המבוגר כמעט כל אדם יסבול מדרגה זאת או אחרת של שחיקת סחוס.

אמצעי הדמיה עיקריים לאבחון שחקת סחוס

1. צילום רנטגן –משתמשים בשיטה זו בעיקר לאבחון שברים ולאבחון דרגת שחיקת סחוס -ארטריטיס. 
2. מיפוי עצמות – הבדיקה מתבצעת במכון לרפואה גרעינית. מיפוי עצם משמש לאבחנה של שחיקת סחוס, קרע במיניסקוס, חוסר אספקת דם לעצם, גידולים וגרורות, שברים, דלקות ובירור כאבי ברכיים שמקורם לא ברור. הבדיקה מאוד רגישה ומדויקת. 
3. CT - בדיקת סי-טי נפוצה מאוד כיום כי היא מאפשרת לזהות ולאבחן מחלות רבות בשלב מוקדם. למשל, כאבי מפרקים שמקורם בדרגה התחלתית של שחיקת סחוס - ארטריטיס. 
4. MRI - בדיקה המבוססת על שדות מגנטיים רבי עוצמה ובגלי רדיו כדי ליצור הדמיה של איבר הגוף הרצוי. בבדיקה זו ניתן לאבחן בעיות בעיקר ברקמות רכות, כמוקרעים ברצועות, במיניסקוסים. הבדיקה מסורבלת סוגיואורכת זמן ארוך יחסית לבדיקות ההדמייה השונות, מצד שני היא המדויקת ביותר והיא נטולת קרינה.

 שחיקת סחוס

שחיקת סחוס ראשונית - הכוונה ארתריטיס – מחלה ניוונית כרונית שסיבתה אינה יודעה. המחלה מתבטאת בהתנוונות הסחוס במפרק ובעצם הסמוכה, ועשויה להוביל כאב ונוקשות. 
שחיקת סחוס משנית – נובעת ממגוון סיבות כמו נזק במפרק מטראומה (חבלה/פציעה), שבר בעצמות הסמוכות למפרק, נמק כתוצאה מהיעדר אספקת דם, גידולים, התפתחות לקויה של המפרק ועוד.

סוגי טיפולים לפתרון והקלה בעניין שחיקת סחוס

טיפול שמרני:

השימוש בטיפולים שמרניים לא יכול להביא לשיפור דרגת שחיקת סחוס - ארטריטיס, ולכן הטיפול ישיג הקלה זמנית בלבד בהופעת והישנות כאבי ברכיים. 
1. חיזוק שרירים - להורדת העומס מהמפרק הפגוע לשרירים. בין האפשרויות הקיימות נמצא: פזיותרפיה, הידרותרפיה (חיזוק שרירים במים), נעליים לפיזיותרפיה דינאמית ("אפוס, MBT) וכו'. בשחייה, למשל, אין זעזועים ואף מתחזקים השרירים במהלכה.
2. תוספי מזון שמכילים חומרים שמשמשים להחלפת ולהצמגת הנוזל הסינוביאלי – מגה גלופלקס, זריקת "כרבולת תרנגולת", ART 50 וכו. 
3. תרופות נוגדות כאב ודלקת - מטרתן להפחית את עוצמת הכאב וכך לשפר את תפקוד המפרק.
4. רפואה אלטרנטיבית
5. ירידה במשקל
6. שימוש בעזרים - ברכיות, מדרסים, עזרי הליכה, מקל הליכה וכדומה. שימוש בציוד הולם - נעלי ספורט טובות המיועדות ספציפית לפעילות
7. פעילות נמוכת זעזועים – בירידה מהירה במדרגות מופעל על מפרק הברך פי 7 ממשקל הגוף, בריצה סופג הגוף פי ארבעה ממשקלו, בהליכה - פי 2 בלבד עדיף כמובן על משטחים רכים וישרים. במשחקי כדור המשלבים קפיצות וריצה, ככדורגל וכדורסל, מופעלים לחצים גבוהים על הברכיים. 
8. ביצוע של חימום והרפיה - בתחילת פעילות הדורשת מאמץ ובסופה.

טיפול פולשני:

1. הזרקות חומצה היאלרונית - החומצה מופקת מכרבולת של תרנגול או מחיידקים שעברו הנדסה גנטית. המרכיב העיקרי בחומצה זו הוא נוזל צמיגי, זהה לנוזל הסינוביאלי במפרק הברך. מטרת הזרקה זו, היא להקל על ציר המפרק ולטפל בהישנות דלקות. גם טיפול זה יעיל באופן זמני בלבד.
2. הזרקת קורטיזון – שימוש בסטירואידם להקלה בהופעת והישנות כאבי מפרקים. 
3. ארתרוסקופיה – זהו תהליך פולשני, בו עושים שימוש בהחדרת סיבים אופטים דרך שני חורים בברך, המנתח רואה על צג את תוך המפרק ויכול לאבחן במדויק כאבי ברכיים, לטפל בקרע במיניסקוס ועוד.
4. החלפת מפרק חלקית – החלפת החלק הפגוע במתכת, כך יורד העומס מהחלק הפגום בברך ועובר לחלק התקין. בד"כ השיקום מניתוח זה הוא מהיר יחסית, אך תוך זמן קצר עלולה להיווצר שחיקת סחוס בחלק התקין של המפרק.
5. החלפה טוטאלית של המפרק - רצוי שבחירה בפתרון זה תיעשה רק אחרי שמוצו כל האופציות הטיפוליות האחרות. בניתוח מחדירים תותב שעשוי סגסוגת או מטיטניום. בין שני החלקים שמוחדרים נמצא חומר פלסטי גמיש. החיסרון בניתוח הם הכאבים לאורך זמן ומשך ההתאוששות הארוך. יש לחזור על ניתוח זה לאחר שהמפרק התותב מתבלה ויש להחליפו.

טיפול חדשני לדחיית ואף למניעת ניתוח!

טיפול בתהודה מגנטית בדומה לבדיקת MRI בטכנולוגית MBST® . שיטה המטפלת בשורש בעיית שחיקת סחוס - ארטריטיס, הגורם העיקרי לכאבי המפרקים. הטכנולוגיה מסייעת לגוף בתחזוק חילוף החומרים הטבעי, ולעלייה בעובי שכבת הסחוס. השדה האלקטרומגנטי פועל באופן בלעדי על תאים פגועים, אשר בהם האנרגיה הפוטנציאלית היא מתחת לנורמה.MBST® הוא טיפול מתמשך שהשפעותיו מתקיימות לזמן ארוך. עם הצלחת הטיפול, נוצרת שכבת סחוס עבה יותר, ונפתרים הסימפטומים, כאבים מתישים במפרק, מוגבלות בטווחי התנועה, דלקות וכדומה. הצלחת הטיפול, נוצרת שכבת סחוס עבה יותר, ונפתרים הסימפטומים, כאבי ברכיים, מוגבלות בטווחי התנועה, דלקות וכדומה. 

   
 

בכדי לעצור את השחיקה עכשיו , יש ליצור קשר עם מרפאת מדטק!

הטיפול מחליף את הצורך בניתוחי החלפות מפרקים רק אם נשארו תאי סחוס בכמות מספקת , על כן מוכר כטיפול מחליף ניתוח על ידי חברות הביטוח הפרטיות. . צור קשר עכשיו לאבחון ראשוני
Back to top button